Ionuţ Adrian Oancea a cucerit turneul RTP 50 - Sport Magazin Tenis Cup

Ionuţ Adrian Oancea a cucerit duminică la Vitality Wellness Club din Bucureşti, în premieră un turneu în circuitul RTP. Desemnat principal favorit al turneului RTP 50 - Sport Magazin Tenis Cup, Ionuţ Adrian Oancea a revenit spectaculos în finala jucată cu Nicolae Vlase.

Ionuţ Adrian Oancea, desemnat în premieră cap de serie numărul unu la un turneu RTP, a confirmat statutul de principal favorit, reuşind să bifeze primul să titul RTP.

În finală, Ionuţ Adrian Oancea a pierdut la un punct, primul set scor 3-4, iar în setul doi a fructificat a doua minge de set, la 3-2, când pe propriul serviciu fusese egalat la 40-40. Punctul decisiv a fost în favoarea sa şi astfel a împins soarta finalei în setul decisiv unde s-a impus cu 10-4.

A fost o finală echilibrată, cu puncte spectaculoase de ambele părţi, însă vârsta şi determinarea l-au ajutat pe Ionuţ Adrian Oancea să plece acasă învingător.

Ionuţ Adrian Oancea a primit trofeul câştigătorului, un premiu în bani, premiu de la Dr. Oetker dar şi 50 de puncte RTP care îl propulsează până pe locul 4 în casamentul de simplu masculin al RTP, cea mai bună clasare a sa din carieră.

Nicolae Vlase, la venerabila vârstă de 60 de ani a bifat prima sa finală în circuitul RTP, demonstrând faptul că tenisul nu are vârstă şi că dacă stăpâneşti tehnica acestui sport, poti juca chiar finale la RTP. Nicolae Vlase a primit trofeul finalistului, un premiu în bani, un premiu de la Dr. Oetker şi 30 de puncte RTP care-l vor propulsa până pe locul 27 în clasamentul RTP.

În turneul de simplu masculin RTP 50- Sport Magazin Tenis Cup au participat 16 jucători, înregistrându-se următoarele rezultate: