Eduard Ciurea este noul campion RTP. A câştigat turneul RTP 250 TENIS CUP 2019

Eduard Ciurea a devenit luni seară, cel de-al 11-lea campion RTP din 2019. Bucureşteanul în vârstă de 30 de ani, reapucat de tenis după o pauză de cinci ani, a cucerit turneul la doar o săptămână de la debutul în circuitul Romanian Tenis Premium.

Dacă în urmă cu o săptămână era eliminat în optimi de finală la RTP 100, azi, Eduard Ciurea a trumfat în finala RTP 250 TENIS CUP, unde s-a impus în două seturi, scor 4-1, 4-0, în faţa lui Ştefan Popescu, debutant în circuitul RTP.

În primul tur, Eduard Ciurea l-a învins pe Rătvan Orlando Negru, scor 4-1, 4-0, în optimi l-a eliminat pe favoritul opt, Cristian Mario Stănciulescu, iar în sferturi s-a impus în două seturi, scor 4-0, 4-0, pe Daniel Petac, cap de serie numărul trei al turneului. În semifinale a elminat pe favoritul numărul cinci, Nicolae Cristescu, scor 4-0, 4-0. Din cauza ploii, finala s-a disputat abia luni seară, la ora 20,00.

Pentru această performanţă, Eduard Ciurea a primit trofeul turneului RTP 250 TENIS CUP 2019, un premiu în valoare de 340 lei, un voucher de la Wilson şi 250 de puncte RTP care-l propulsează de pe locul 117 RTP până pe poziţia 29 RTP. Câştigarea turneului îi aduce automat şi calificarea la Turneul Campionilor RTP din 27 octombrie 2019.

Ştefan Popescu, debutant în circuitul RTP, l-a învins în primul tur pe favoritul şapte, Ilea Ioan Gabriel, scor 4-2, 4-0. În optimi s-a impus în faţa lui Alexandru Giroveanu, scor 4-1, 4-0, iar în sferturi l-a învins pe Antonio Năsturescu, scor 4-3, 4-1. Din cauza ploii, semifinala a fost întreruptă în primul set, duminică, la scorul de 3-0. Partida s-a reluat luni seară, iar Ştefan Popescu s-a impus cu 4-0, 4-0 în faţa lui Mircea Trocaru.

Ştefan Popescu a primit trofeul finalistului, un premiu în valoare de 210 lei, un voucher Wilson şi 200 de puncte RTP care-l propulsează direct pe locul 40 RTP.

27 de jucători au participat la turneul RTP 250 TENIS CUP 2019, dintre care şase au fost debutanţi: Ştefan Popescu, Diauw Martin, Daniel Lecu, Călin Florin, Radu Trandafir şi Florin Nasture.

Arbitrii turneului au fost: Florin Cristea, Marius Zeciu, Mario Stănciulescu, Iulian Morariu, Mircea Trocaru şi Sebastian Popescu ca şi Arbitru Principal şi Supervisor RTP.

SanoVita, noul sponsor al circuitului RTP, a oferit produsele sale, jucătorilor care au peirdut în primul tur la turneul RTP 250 TENIS CUP 2019.