Nicolae Cristescu a devenit în premieră lider RTP

Nicolae Cristescu este de azi, noul lider al RTP. Ploieşteanul l-a detronat de pe plimul loc pe Doru Băloi.

În vârstă de 24 de ani, originar din Ploieşti, Nicolae Cristescu a urcat de azi, 11 noiembrie 2019, pe primul loc al clasamentului de simplu masculin al RTP, devenind astfel cel de-al şaselea lider din istoria RTP. 

Nicolae Cristescu a reuşit această performanţă graţie calificării la Turneul Campionilor RTP unde a ajuns în sferturi de finală. Cele 1000 de puncte RTP primite la Tunruel Campionilor din 27 octombrie, l-au ajutat azi, să urce pe primul loc întrucât pe 10 noiembrie 2019, Doru Băloi a pierdut cele 1200 de puncte cucerite în 2018 la Turneul Campionilor RTP.

Nicolae Cristescu a debutat în circuitul RTP pe 24 septembrie 2017. În 2019, Nicolae Cristescu a devenit în premieră campion RTP, prin câştigarea turneului RTP 250 din 28 iulie, fiind singurul jucător din 2019 care a bifat două finale RTP 500, consecutive.

Palmares RTP Nicolae Cristescu:

Este singurul jucător din circuit care are patru semifinale RTP 50 în palmares în cadrul Romanian Tenis Premium.

19 mai 2019, Nicolae Cristescu a ajuns în semifinaele primului turneu de categorie RTP 500, organizat de Romanian Tenis Premium.

14 iulie 2019, Nicolae Cristescu a ajuns în semifinalele turneului RTP 250 TENIS CUP.

28 iulie 2019, Nicolae Cristescu a câştigat primul său titlu în circuitul RTP, după ce s-a impus în finala turneului RTP 250 OPEN, în faţa lui Vlad Bobeică.

18 august 2019, Nicolae Cristescu a jucat finala turneului RTP 500 SILVER CUP, unde a fost învins de Sebastian Radu Popa.

20 octombrie 2019, Nicolae Cristescu a jucat finala turneului RTP 500 Premium 2019, fiind învins de Andrei Munteanu.

27 octombrie 2019, Nicolae Cristescu a participat în premieră la Turneul Campionilor RTP. Pe 11 noiembrie 2019, Nicolae Cristescu a devenit în premieră lider RTP.


Clasamentul actualizat al RTP îl puteţi consulta AICI.


Istoric lideri RTP la simplu masculin:
1. Laurenţiu Ionescu - 24 septembrie 2017 - 24 iunie 2018 
2. Mihnea Susanu - 24 iunie 2018 - 19 august 2018
3. Roberto Avram - 19 august 2018 - 29 septembrie 2018
4. Sebastian Popa - 29 septembrie 2018 - 27 octombrie 2018
5. Doru Băloi - 27 octombrie 2018 - 10 noiembrie 2018
6. Sebastian Radu Popa - 10 noiembrie 2018 - 28 septembrie 2019
7. Doru Băloi - 28 septembrie 2019 -  10 noiembrie 2019.
8. Nicolae Cristescu - 11 noiembrie 2019 - prezent.