Claudiu Băluţă a primit trofeul de lider RTP

Claudiu Băluţă a primit duminică, 28 iunie 2020, trofeul noului lider al clasamentului RTP, Trofeul personalizat cu numele său, se acordă de fiecare dată când un jucător devine în premieră lider al RTP.

Claudiu Băluţă a devenit pe 7 iunie 2020, în premieră lider al clasamentului RTP. În vârstă de 27 de ani, originar din Piteşti, a reuşit să urce pe prima treaptă a clasamentului RTP, graţie câştigării turneului RTP 1000 Open 2020. 

Claudiu Băluţă este cel de-al 9-lea lider din istoria RTP, după ce l-a detronat pe Nicolae Cristescu, după aproximativ opt luni de zile de stat pe prima treaptă a clasamentului RTP.

Claudiu Alexandru Băluţă a debutat în circuitul Romanian Tenis Premium pe 24 septembrie 2017 la turneul Exclusiv News Tenis Cup, de categorie RTP 50, unde a ajuns până în semifinale.

Claudiu Băluţă a cucerit primul să trofeu în circuitul RTP, pe 27 octombrie 2018, la Bucureşti, după ce l-a învins în finala turneului RTP 250 -RTP CRISTAL CUP, pe Doru Băloi.

Pe 21 iulie 2019, Claudiu Băluţă a cucerit turneul RTP 500 GOLD CUP, după ce l-a învins în finală pe Ştefan Săndache. Pe 27 octombrie 2019, Claudiu Băluţă a cucerit în premieră la Turneul Campionilor RTP.

Pe 7 iunie 2020, Claudiu Băluţă a câştigat turneul RTP 1000 Open, după ce l-a învins în finală pe Tiberiu Purdea. 

Începând de la 1 iulie 2020, Claudiu Băluţă va fi avansat la nivelul Premium în cadrul circuitului RTP. Ca şi recompensă pentru că est enoul lider RTP, până la finalul sezonului 2020, va beneficia de o reducere de 10% la plata taxei de participare la turneele RTP. 

Clasamentul actualizat al RTP îl puteţi consulta AICI.

Istoric lideri RTP la simplu masculin:
1. Laurenţiu Ionescu - 24 septembrie 2017 - 24 iunie 2018 
2. Mihnea Susanu - 24 iunie 2018 - 19 august 2018
3. Roberto Avram - 19 august 2018 - 29 septembrie 2018
4. Sebastian Popa - 29 septembrie 2018 - 27 octombrie 2018
5. Doru Băloi - 27 octombrie 2018 - 10 noiembrie 2018
6. Sebastian Radu Popa - 10 noiembrie 2018 - 28 septembrie 2019
7. Doru Băloi - 28 septembrie 2019 -  10 noiembrie 2019.
8. Nicolae Cristescu - 11 noiembrie 2019 - 7 iunie 2020.
9. Claudiu Alexandru Băluţă - 7 iunie 2020 -  prezent.