Silviu Matei a câştigat turneul RTP 500 SILVER CUP 2020

Silviu Matei a devenit duminică, 26 iulie 2020, în premieră campion RTP. Jucătorul din Călăraşi l-a învins în finală pe principalul favorit al turneului, Mădălin Mocanu.

Silviu Matei,
desemnat în premieră cap de serie la un turneu RTP, a avut Bye în primul tur. În optimi a trecut în două seturi de Lucian Badea, scor 4-1, 4-2, iar în sferturi de finală l-a învins pe Alexandru Cebotar, scor 4-3, 1-4, 10-8. În semifinale, Matei l-a eliminat pe Bogdan Iorga, scor 4-3, 3-4, 10-5. În finală s-a impus în două seturi, scor 4-3, 4-1, după ce în primul set a revenit de la 0-3. Silviu Matei a primit 500 de puncte RTP, trofeul turneului RTP 500, 300 lei şi cutia cu şosete de la Laboratorul de şosete. Graţie acestei performanţe, Silviu Matei s-a calificat la Turneul Campionilor RTP din luna noiembrie 2020 şi a fost avansat la categoria Premium.

Silviu Matei este cel de-al treilea campion RTP care de azi va juca tenis încălţat în şosetele produse de Laboratorul de şosete.

Cutiuța "Șosetele Esențiale" include 12 PERECHI ȘOSETE LUNGI, 6 PERECHI ȘOSETE GLEZNĂ şi 6 PERECHI ȘOSETE TĂLPICI.

Mădălin Mocanu, desemnat în premieră principal favorit la un turneu RTP, a fost aproape de a cştigat turneul RTP 500. A trecut în optimi de Cristian Bălan, scor 4-2, 4-3, în sferturi l-a eliminat pe Vlad Ghimpu, scor 4-0, 4-3, iar în semifinale l-a învins pe Alexandru Ivănescu, scor 3-4, 4-2, 10-6. A început în forţă finala, reuşind să se desprindă la 3-0 în primul set, dar în mod neaşteptat a pierdut primul set cu 3-4. A început setul doi cu break, dar nu a mai reuşit să câştige vreun game pe propriul serviciu şi setul doi s-a încheiat cu 4-1 în favoarea lui Silviu Matei. Pentru prima sa finaă RTP 500, Mădălin Mocanu a primit trofeul finalistului RTP 500, 350 puncte RTP, 250 LEI ŞI un voucher de reducere de 30 lei de la RTP. Graţie celor 350 puncte RTP, Mădălin Mocanu a urcat de azi, pe locul doi RTP fiind la doar 200 de puncte distanţă de locul unu RTP.

21 de jucători au participat la turneul RTP 500 SILVER CUP 2020.

Arbitrii turneului au fost: Luchian Cincu, Mario Stănciulescu, Cristian Silaghi, Bogdan Iorga şi Valentin Mitrică. În timp se Supervisor RTP şi Arbitru Principal a fost Sebastian Popescu.