Mădălin Mocanu a câştigat în premieră un turneu de categorie RTP 500. Rămâne liderul RTP

Mădălin Mocanu a câştigat duminică, pentru prima dată în carieră, un turneu de categorie RTP 500. 13 septembrie 2020 pare să fi fost o zi cu noroc pentru liderul RTP care se califică la Turneul Campionilor RTP din luna noiembrie 2020.

Mădălin Mocanu,
cap de serie numărul unu al turneului RTP 500 CRISTAL CUP 2020 a confirmat statutul de favorit şi a ţtigat competiţia. Liderul RTP l-a învins în finală pe Ionuţ Adrian Oancea în două seturi, scor 4-0, 4-3. În setul doi, la scorul de 3-3, Oancea a avut o minge de set care dacă era fructificată, schimba dinamica finalei RTP 500. La festivitatea de premiere, Mădălin Mocanu a spus că dacă pierdea setul doi, cu siguranţîă cele două mingi de meci, ar fi atârnat greu în decisiv şi că ar fi peirdut finala.

Pentru această performanţă, Mădălin Mocanu a primit un premiu în valoare de 300 lei, trofeul turneului RTP 500 Cristal Cup 2020 furnizat şi personalizat de partenerul RTP, Compania Leonte şi celebra cutie cu 24 perechi de şosete de la Sponsorul RTP, Laboratorul de şosete. Graţâie celor 500 de puncte RTP, Mădălin Mocanu devine primul jucător RTP care trece de graniţa celor 4000 de puncte RTP. De luni, Mădălin Mocanu este avansat la categoria Premium şi nu va mai putea juca la turneele de categorie RTP 500. Este al doilea turneul RTP cucerit de Mădălin Mocanu după cel din 2019, RTP 250. În 2020, Mădălin Mocanu a pierdut o finală RTP 500 în faţa lui Silviu Matei.

Ionuţ Adrian Oancea a jucat prima sa finală de categorie RTP 500. După un prim set dezechilibrat, Oancea a prins curaj în setul doi reuşind să facă break chiar în debut, apoi şi-a făcut în premieră serviciul în finală şi s-a desprins la 2-0. Însă Mocanu a revenit şi a egalat la 2-2 apoi la 3-3, scor la care Oancea a ratat o minge de set. Pentru această performanţă, Ionuţ Adrian Oancea a primit un premiu în valoare de 250 lei şi trofeul finalistului turneului RTP 500 CRISTAL CUP 2020, dar şi 350 puncte RTP.

13 septembrie 2020 pare să fi fost o zi cu noroc şi pentru Florin Jantea care a debutat în circuitul RTP, reuşind să acceadă în sferturile de finală ale RTP 500 CRISTAL CUP 2020.

Arbitrii turneului RTP 500 au fost Luchian Cincu, Sebastian Forţu, Florin Cristea, Radu Năstase, Ciprian Iulian Morariu, Sorin Bădărău, Iulian Vlad Ciucă şi Tiberiu Vasilache.