Liviu Stoicof a câştigat turneul RTP 250 BUCUREŞTI CUP 2021

Liviu Stoicof a devenit duminică, 25 aprilie 2021, în premieră, campion RTP. Jucătorul din Bucureşti a câştigat turneul RTP 250 BUCUREŞTI CUP 2021, comeptiţie care a reunit la start 43 de jucători, cel mai mare număr de participanţi la un turneu de categorie RTP 250.

Liviu Stoicof a câştigat primul meci în faţa lui Remus Mocanu, debutant în circuitul RTP, scor 4-2, 4-2. În turul doi, Stoicof s-a impus în faţa lui Luchian Cincu, cap de serie numărul 5 al turneului, scor 4-0, 4-0. În optimi de finală, adversarul său, Marius Curteanu s-a retras din meci, la scorul de 3-0 pentru Liviu Stoicof, din cauza unei accidentări. În sferturi de finală, Liviu Stoicof s-a impus la limită, scor 4-3, 4-3 în faţa lui Ciurea Emanuel. În semifinale a trecut de Florin Mirea, cap de serie numărul 10, scor 4-3, 4-1. În finală s-a impus în trei seturi, scor 6-10, 10-7, 10-8 în faţa lui Cristian Bălan, cap de serie numărul trei al turneului RTP 250. Pentru această reuşită, Liviu Stoicof a fost recompensat cu un premiu în valoare de 250 lei, o sticlă de vin de la Crama Oprişor, celebra cutie cu 24 perechi de şosete, oferită de Laboratorul de şosete şi trofeul Campionului RTP, personalizat de Compania Leonte Cupe şi Trofee. Potrivit regulamentului RTP, Liviu Stoicof va urca la nivel Avansat şi va putea juca doar la turnee de categorie RTP 500 şi RTP 1000, cât şi la turneele cu statut OPEN. Liviu Stoicof devine astfel cel de-al treilea campion RTP din anul 2021 şi este calificat la Turneul Campionilor RTP din anul 2021.

Cristian Bălan, al treilea favorit al turneului, a bifat a doua finală RTP 250 din carieră. Deşi a fost într-o formă foarte bună de joc, nu a fost să fie nici de această dată. În turul doi, Bălan l-a învins pe Laurenţiu Slosman, scor 4-1, 4-0. În optimi l-a eliminat pe Eugen Avram, scor 4-1, 4-2, iar în sferturi de finală a trecut de Vlad Bobeică, scor 4-0, 4-2. În semifinale l-a învins pe favoritul 8 al competiţiei, Valentin Mitrică, scor 4-3, 3-4, 10-5. în finală, Cristian Bălan a cîştigat primul set cu 10-6, a condus cu 6-1 în setul doi pe car el-a pierdut apoi cu 7-10, iar în setul trei a condus cu 8-3, însă în mod incredibil, Liviu Stoicof a câştigat şapte puncte consecutive şi a devenit noul campion RTP. Pentru că a jucat finala RTP 250, Cristian Bălan a fost recompensat cu un premiu în valoare de 200 lei, sticlă de vin de la Crama Oprişor şi trofeul finalistului RTP, personalizat de Compania Leonte Cupe şi Trofee
Cele 200 de puncte RTP îl urcă pe locul 10 RTP în clasamentul de simplu masculin, cea mai bună clasare a sa din carieră.

Cinci jucători au debutat în premieră la turneul RTP 250 BUCUREŞTI CUP 2021: Burcea Ionuţ Cătălin, Bogdan Aldea, Mădălin Turcu,  Mocanu Remus şi Petre Vladut Constantin.

Cei 11 jucători care au pierdut în primul tur, au primit câte o sticlă de vin de la Crama Oprişor.

Arbitrii turneului RTP 250 BUCUREŞTI CUP 2021 au fost: Luchian Cincu, Adrian Vătăşescu, Mario Stănciulescu, Marius Zeciu, Bogdan Iorga, Sorin Bădărău, Cristian Bălan, Cristian Ivanenco, Iulian Ciucă şi Sebastian Popescu - Supervisor RTP şi Arbitru Principal.