Florin Mirea este noul lider RTP

Florin Mirea a urcat în premieră pe primul loc în clasamentul de simplu masculin al RTP. Mădălin Mocanu, cel mai longevinv lider din istoria RTP, este astfel detronat de pe primul loc.

Florin Mirea încheie anul 2021, în forţă, la fel cum l-a şi început pe 11 aprilie, când a acces în mod surprinzător în semifinalele turneului RTP 1000  OPEN.

Mirea a urcat pe primul loc RTP graţie sfertului de finală jucat la Turneul Campionilor RTP. Drept urmare, din 14 noiembrie 2021, Florin Mirea urcă pe priul loc în clasamentul RTP cu un total de 5615 puncte.

Florin Mirea este cel de-al nouălea jucător care urcă pe primul loc în istoria RTP la simplu masculin.

Palmares Florin Mirea la RTP:

Florin Mirea a debutat în circuitul Romanian Tenis Premium pe 19 iulie 2020 la turneul RTP 250 SILVER CUP 2020.

Pe 16 august 2020, Florin Mirea a bifat prima sa victorie în circuitul RTP, în cadrul turneului RTP 250 GOLD CUP 2020, unde a ajuns până în sferturi de finală.

Pe 11 aprilie 2021, Florin Mirea s-a calificat în semifinala turneului RTP 1000 OPEN 2021.

Pe 25 aprilie 2021, Florin Mirea s-a calificat în semifinala turneului RTP 250 Bucureşti CUP 2021.

Pe 30 mai 2021, Florin Mirea a câştigat turneul RTP 250 CRISTAL CUP 2021 după ce l-a învins în finală pe Nicolae Cristescu.

Pe 11 iulie 2021, Florin Mirea s-a calificat în semifinalele turneului RTP 1000 CRISTAL CUP 2021.

Pe 15 august 2021, Florin Mirea a jucat finala turneului RTP 500 GOLD CUP, fiind învins de Alexandru Cebotar.

Pe 5 septembrie 2021, Florin Mirea a ajuns în optimile de finală ale RTP OPEN 2021, primul Grand Slam al RTP.

Pe 13 noiembrie 2021, Florin Mirea a jucat în premieră la Turneul Campionilor RTP 2021, unde a ajuns până în sferturi de finală.

Pe 14 noiembrie 2021, Florin Mirea a devenit în premieră lider al Clasamentului RTP.

Clasamentul actualizat al RTP îl puteţi consulta AICI.

Istoric lideri RTP la simplu masculin:
1. Laurenţiu Ionescu - 24 septembrie 2017 - 24 iunie 2018 
2. Mihnea Susanu - 24 iunie 2018 - 19 august 2018
3. Roberto Avram - 19 august 2018 - 29 septembrie 2018
4. Sebastian Popa - 29 septembrie 2018 - 27 octombrie 2018
5. Doru Băloi - 27 octombrie 2018 - 10 noiembrie 2018
6. Sebastian Radu Popa - 10 noiembrie 2018 - 28 septembrie 2019
7. Doru Băloi - 28 septembrie 2019 -  10 noiembrie 2019.
8. Nicolae Cristescu - 11 noiembrie 2019 - 7 iunie 2020.
9. Claudiu Alexandru Băluţă - 7 iunie 2020 -  2 august 2020.
10. Mădălin Mocanu - 2 august 2020 - 14 noiembrie 2021
11. Florin Mirea - 14 noiembrie 2021 - prezent.